Križev pot Stanka Vuka
Ključne besede:
slovenska književnost, slovenska poezija, religiozna poezija, ciklična pesnitev, Križev potPovzetek
Ob stoletnici rojstva pesnika in pisatelja Stanka Vuka (12. 11. 1912-10. 3. 1944) je v prispevku* obravnavana njegova fragmentarna ciklična pesnitev Križev pot iz leta 1936. Predstavljena ni le kot versko, ampak tudi kot narodnoobrambno besedilo. Nastalo je kot umetnikov odgovor na nevzdržne politične razmere, v katerih se je v tem času znašla Primorska in tudi on sam, zrasel v vaško-obrtniškem okolju Mirna pri Gorici kot krščansko vzgojen in socialno čuteč človek. Zakrito aktualno politicŽno sporočilo upora je izrazil z že pred tem oblikovano moderno poetiko, ki jo je preoblikoval z ljudskimi prvinami v formo in versko občutje, znano tudi preprostemu človeku: v Križev pot "za kmete in čevljarje", kot ga je označil sam.Prenosi
Objavljeno
2012-02-15
Kako citirati
Žerjal Pavlin, V. (2012) „Križev pot Stanka Vuka“, Slavistična revija, 60(2), str. 223–231. Dostopno na: https://srl.si/ojs/srl/article/view/COBISS_ID-49574242 (Pridobljeno: 10 januar 2025).
Številka
Rubrike
RAZPRAVE
Licenca
Slavistična revija (http://www.srl.si) is distributed under
Creative Commons, attribution 4.0 international.
Slavistična revija publishes fully open access journals, which means that all articles are available on the internet to all users immediately upon publication. Non-commercial use and distribution in any medium is permitted, provided the author and the journal are properly credited.