Sprejemanje Prešernovih pesmi: razumevanje, nerazumevanje, oboževanje

Avtorji

  • Zoran BOŽIČ

Ključne besede:

slovenska književnost, slovenska poezija, literarna recepcija, nacionalni miti, Slovene literature, Slovene poetry, literary reception, national myths

Povzetek

Prva mnenja o recepcijski zahtevnosti Prešernovih pesmi so se pojavila že v času njegovega življenja, obsežne razlage pesmi in opozorila na napake v razumevanju pa dokazujejo, da imajo težave s Prešernovo poezijo tudi izobraženci. Raziskava Bože Krakar Vogel je potrdila, da slab kognitivni odziv celo pri študentih slovenistike, s tem da le-ti Prešernove pesmi vseeno visoko vrednotijo, kar lahko pojasnimo z mitičnimi razsežnostmi nacionalnega pesniškega prvaka. Primerjava Krsta pri Savici z Jenkovim Ognjeplamtičem razkriva, zakaj je Prešernova romantična pesnitev recepcijsko bolj zahtevna, to spoznanje pa potrjuje empirična raziskava v prvem letniku ekonomske gimnazije, ki je izpričala izjemno slabo razumevanje Krsta pri Savici.

Prenosi

Objavljeno

2007-04-15

Kako citirati

BOŽIČ, Z. (2007) „Sprejemanje Prešernovih pesmi: razumevanje, nerazumevanje, oboževanje“, Slavistična revija, 55(4), str. 653–674. Dostopno na: https://srl.si/ojs/srl/article/view/COBISS_ID-36118114 (Pridobljeno: 1 januar 2025).

Številka

Rubrike

RAZPRAVE