Problemi in perspektive jezikovnega sporazumevanja v sodobnem svetu

Avtorji

  • Janusz BANCZEROWSKI

Ključne besede:

jezikoslovje, sociolingvistika, jezikovna politika, specialni jeziki, sporazumevanje, sociolinguistics, languages for special purposes, language policy, language communication

Povzetek

Avtor v svojem članku pretresa občo jezikovno sliko v svetu in z njo povezano problematiko mednarodnega jezikovnega sporazumevanja. V sodobnem svetu smo pri malih jezikih in njihovih kulturah priča brezobzirnemu tekmovanju, boju in njihovemu izrinjanju. V zvezi s tem se je v lingvodidaktiki pokazala neizogibna potreba po izoblikovanju nove zasnove, kajti dosedanja jezikovna politika, ki upošteva samo velike evropske jezike (angleški, nemški, ruski, francoski), ni izpolnila naših pričakovanj. - V današnjem času je pred nami resen problem specialnih jezikov. V obdobju priključitve k Evropski uniji moramo imeti pred seboj dejstvo, da ima poljuben sistem, pa naj bo politični, družbeni, državni ali administrativni, svoj specialni jezik. Z vsakim sistemom je povezana posebna kultura, specifična jezikovna pragmatika, določen način izražanja in utemeljevanja itn.

Prenosi

Objavljeno

2004-03-15

Kako citirati

BANCZEROWSKI, J. (2004) „Problemi in perspektive jezikovnega sporazumevanja v sodobnem svetu“, Slavistična revija, 52(3), str. 337–344. Dostopno na: https://srl.si/ojs/srl/article/view/COBISS_ID-26719330 (Pridobljeno: 22 november 2024).

Številka

Rubrike

RAZPRAVE